Katarina mõrsjalinik. Risti ja kivi tee

Karl Ristikivi romaani ja päevikute ainetel

Piletid

Etendused

Esietendus 9. juunil 2016 Tartu Jaani kirikus

Etendused suvel 2016

Esietendusega tähistati Guido Kanguri 60 aasta juubelit.

Lavastusest

  • Autor Loone Ots
  • Idee autor ja näitejuht Heiti Pakk
  • Lavastaja Andres Dvinjaninov
  • Lavastuskunstnik Silver Vahtre
  • Kostüümikunstnik Maarja Meeru (Vanemuine)
  • Muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres
  • Osades Guido Kangur (Draamateater), Marika Barabanštšikova (Vanemuine), Külliki Saldre (Vanemuine), Karin Tammaru (Endla), Ingrid Isotamm, Riho Kütsar (Vanemuine), Margus Jaanovits (Vanemuine), Märt Koik (Must Kast), Annabel Rootsmaa, Karl Kristjan Puusepp, Lee Holm, Elinor Luik, Sandra Laur

Lavastus jutustab eesti kirjaniku Karl Ristikivi nägemuse kaudu loo Euroopa kaitsepühaku Siena Katarina elust. Katarina oli lihtne tüdruk, kes elas 14. sajandil Toscanas Siena linnas. Oma pühendumuse ja teisi teeniva vaimuga tõusis ta kõrgemale toonases ühiskonnas naisele määratud kohast. Temast sai paljude inimeste vaimne juht, kelle lihtsaid ja veendumust täis sõnu võtsid kuulda ka tolleaegse Euroopa vägevad vürstid. Kõigile, kes temaga kohtusid, andis ta lootust, et elu raskused ja kannatused saavad pühitsetud ja ka suurimad unistused täidetud, kui inimesel jätkub meelekindlust vastata oma südame kutsele. See on sõnum, mis on kohane igal raskel ajal.

Mängukohaks pole Jaani kirik sattunud juhuslikult: see varemetest tõusnud Tartu linna aare sai oma praeguse väliskuju tõenäoliselt samal ajal, mil toimub lavaloo peamine tegevus – 14. sajandi teisel poolel. Kirikusaal mõjub oma majesteetlikkusega ning pakub võimalusi vaatemänguks, samas inspireerib ka süüvima ja kaasa mõtlema.

Foto: Rein Pärtel

Kõrvuti Katarina looga näeme Karl Ristikivi kui Autorit kavandamas ja kirjutamas oma ajaloolist romaani. Kirjanik otsib sajandite tagant omaenese kahtlustele ja otsingutele tuge ja kindlust, sest pessimismiks leidub nii 14. kui 20. sajandil põhjuseid kuhjaga. Keskajal tõusnud ristiusu vaim ja Katarina vaimujõud ulatuvad üle sajandite ühe üksildase pagulasest kirjanikuni. Ja tema kaudu meieni.

Saage tuttavaks – Annabel Rootsmaa, meie väike Katarina!
Annabel käib 1. klassis. Ta on julge ütlemisega ja rõõmsameelne tulesäde, kes armastab klaverimängu ja meisterdamist ning on tulnud muinasjutuvestmise ja luulelugemise võistlustel esimeseks.

Lavastuses mängib Annabel lapseealist Katarinat, kellel oli juba noorest peast võime pakkuda rõõmu ja rahu igaühele, kes temaga rääkima juhtus. Inimesi paelusid tema tõsimeelsed lapselikud ütlused, millesuguste puhul arvatakse muidu sageli, et laps on oma "tarkuse" lihtsalt siit-sealt täiskasvanuilt kuuldust üles noppinud. Katarina puhul aga oli teisiti.

Fotod lavastusest: Lauri Kulpsoo

Fotod proovidest

Meedia